Фізкультура у літньому віці

чт, 11/15/2018 - 12:10
banner top

Важливим аргументом на користь того, що елітний будинок для людей похилого віку – найкраще місце для людей поважного віку, є те, що тут пенсіонери отримають можливість комфортно та безпечно займатися фізкультурою, з урахуванням особливостей організму у зрілому віці.

Звичайно, вихід на пенсію – не привід відмовлятися від спортивних вправ, якщо при цьому правильно оцінити загальну фізичну форму та наявність хронічних захворювань.

Співробітники будинку престарілих «Срібний Вік» у Києві розкажуть, чому фізкультура людей поважного віку має деякі особливості.

Не секрет, що з роками в організмі людини відбуваються зміни. Це стосується роботи серцево-судинної, дихальної, нервової систем, м'язового та зв'язкового апаратів тощо. Ось чому фізкультура для людей поважного віку має бути щадною, яка виключає ймовірність травм і враховує здатність організму відновлюватися після фізичних навантажень.

То може краще не ризикувати і відмовитися від фізкультури, якщо вам більше 65 років? Таке питання нерідко ставлять головному терапевту нашого будинку для літніх людей, Київ. Науково обґрунтовано, що фізкультура, навіть якщо ви розпочали заняття вперше у літньому віці, благотворно впливає на імунну систему людини.

Але щоб фізичні навантаження принесли користь, а не нашкодили, підбором вправ для кожної людини похилого віку обов'язково має займатися фахівець. Це – суто індивідуальні рекомендації, які враховують вік людини, досвід занять фізкультурою та стан здоров'я у сьогоденні.

Звичайно, в деяких випадках, лікарі будинку для людей похилого віку можуть виявити у пацієнта протипоказання до занять фізкультурою. Але, якщо фізичні навантаження рекомендовані, слід таки враховувати деякі нюанси.

Важливі правила:

 • заняття мають бути регулярними – найбільшу користь принесуть щоденні півгодинні фізичні навантаження помірної інтенсивності;
 • літня людина має постійно перебувати під контролем лікаря чи тренера.
 • якщо раніше людина ніколи не займалася спортом, їй найкраще вибрати лікувальну фізкультуру, східні та дихальні гімнастики, а також ходьбу та щоденні прогулянки на свіжому повітрі.

Від яких видів навантажень краще відмовитися людині похилого віку?
Головний терапевт пансіонату для людей похилого віку категорично не рекомендує нашим постояльцям силові вправи. Вони дуже травмонебезпечні, а крім того – марні після 65 років. Також слід уникати неперевірених курсів, нових вправ та недосвідчених тренерів.

Від яких видів навантажень краще відмовитися людині похилого віку?

Головний терапевт пансіонату для людей похилого віку категорично не рекомендує нашим постояльцям силові вправи. Вони дуже травмонебезпечні, а крім того – марні після 65 років. Також слід уникати неперевірених курсів, нових вправ та недосвідчених тренерів.

Ранок чи вечір? Який час є оптимальним для фізичних навантажень?

Для щоденної гігієнічної гімнастики ідеально підходить ранковий годинник – після сну та перед сніданком. Утримайтеся від вправ відразу після їди - відкладіть зарядку на півтори-дві години після їжі.
Вечірні вправи також є важливими. Розглянемо основні відмінності та принципи занять вранці та ввечері.

Ранкова фізкультура:

 • зміцнює організм,
 • розвиває рухливість та силу,
 • дарує відчуття бадьорості на цілий день,
 • допомагає швидше включитись ритм щоденних справ,
 • бути більш інтенсивною, ніж вечірні вправи, включає більшу кількість вправ і повторів кожного руху.

Вечірня фізкультура:

 • сприяє покращенню сну та відпочинку, особливо для людей інтелектуальної праці,
 • менш інтенсивна, ніж вранці, темп спокійніший, повторень кожної вправи – менше,
 • може бути замінена ходьбою на свіжому повітрі.

Важливі правила занять фізкультурою у зрілому віці від реабілітолога будинку для людей похилого віку «Срібний Вік»:

 1. Не доводити себе до знемоги.
 2. Вправи мають бути вам приємні. Відмовтеся від того, що викликає дискомфорт та біль.
 3. Не займайтеся спортом протягом двох годин після сніданку та чотирьох годин після обіду.
 4. За дві години до сну виключіть інтенсивні вправи.
 5. Перед тренуванням слід відвідати туалет.
 6. Фізкультура на свіжому повітрі – принесе максимум користі.
 7. Після закінчення інтенсивного тренування оптимально – прийняти душ.
 8. Приймати їжу потрібно не раніше, ніж за півгодини після фізкультури.
 9. Зробіть фізкультуру частиною обов'язкового порядку дня. Не кидайте тренування, якщо це немає об'єктивних причин.

Важливо пам'ятати: вправи щоденної фізкультури повинні бути простими та доступними силам того, хто займається, але водночас – впливати на посилення кровообігу, сприяти виробленню правильної постави, збереженню гнучкості та рухливості хребта. Крім того, слід стежити за правильністю дихання – повний, спокійний вдих через ніс та сильний, тривалий видих. Уникайте затримувати дихання, а також – прискореного, або натужного, короткого дихання. Поступивши в будинок для людей похилого віку «Срібний Вік» людина похилого віку регулярно займатиметься фізкультурою на свіжому повітрі, в приємній компанії та під керівництвом досвідченого інструктора.

 

Автор: Завідувач відділенням Полонська Наталія Леонідівна - Кваліфікований лікар-психіатр