Гіпертонія у літніх людей, лікування та догляд

ср, 05/22/2019 - 10:19
banner top

Високий тиск – одна з найпоширеніших проблем людей похилого віку. Артеріальна гіпертензія на старості прискорює руйнівні зміни в головному мозку, що призводить до втрати інтелекту. Дослідження вчених показали, що високий тиск викликає посилену атрофію тих частин мозку, які відповідають за пам'ять та мовлення. Ліки для людей похилого віку, що знижують тиск, не дозволяють повністю запобігти руйнівним змінам мозку.
Коли встановити причину підвищення високого тиску неможливо, хворобу називають первинною гіпертонією. В основі вторинної гіпертонії лежить якесь захворювання внутрішніх органів - нирок, надниркових залоз, ендокринної системи.

Який тиск вважається нормою?

Кров'яний тиск - це сила, що створюється серцем, коли воно качає кров, що несе кисень і поживні речовини по всьому тілу. Зазвичай артерії реагують на внутрішні та зовнішні зміни – фізичні навантаження, стреси. Якщо судини звужені, серцю доводиться працювати з більшою силою, тим самим підвищуючи тиск на стінки. Внаслідок цього показники артеріального тиску підвищуються.
Поняття «вікові норми» артеріального тиску відійшло у минуле. У похилому віці нормальним вважається тиск 140/90 мм ртутного стовпа. У людей, які страждають на цукровий діабет, бажано, щоб тиск не піднімався вище 130/85 мм ртутного стовпа. Якщо показники перевищують ці цифри, тиск слід обов'язково коригувати.

Наслідки високого тиску у людей похилого віку

Якщо тиск довго залишається високим, це може завдати шкоди внутрішнім органам. Одним з наслідків гіпертонії є збільшення серцевого м'яза, якому доводиться набагато інтенсивніше працювати, щоб продовжувати качати кров через судини, що звузилися з віком.
Гіпертонія – підступна хвороба, небезпечна своїми наслідками, особливо у похилому віці. Вона є фактором ризику серцево-судинних захворювань і призводить до важких ускладнень, таких як:

 • серцева недостатність, що включає серцеву астму і набряк легень;
 • гострий коронарний синдром – стенокардія та інфаркт міокарда;
 • церебральні ускладнення – енцефалопатія, транзиторна ішемічна атака, гостре порушення мозкового кровообігу (інсульт).

У літніх гіпертоніків у 5 разів частіше трапляються інфаркти міокарда і в 3 рази частіше – інсульти, ніж у людей похилого віку з нормальним артеріальним тиском.
 

Симптоми гіпертонічного кризу

Гіпертонічний криз – раптове збільшення артеріального тиску у хворих на гіпертонічну хворобу або симптоматичну артеріальну гіпертензію. Він супроводжується порушеннями роботи вегетативної нервової системи із наступними гуморальними реакціями. Медики розрізняють гіпертонічний криз першого, другого та змішаного типу. Криз першого типу розвивається миттєво протягом кількох годин.

Як розпізнати гіпертонічний криз у людини похилого віку? Основними його проявами є:

 • різкий головний біль;
 • поява мушок перед очима;
 • шум у вухах;
 • тяжкість у потилиці;
 • слабкість, запаморочення, нудота;
 • загальне збудження;
 • почуття жару, тремтіння в тілі;
 • тяжкість за грудиною та колючий біль у верхівці серця.

Крім того, на обличчі, шиї та грудях можуть з'явитися червоні плями, шкіра стає вологою.
Гіпертонічний криз другого типу розвивається повільно протягом кількох тижнів. У цьому уражаються органи-мишени, а симптоми виражені яскравіше.

Перша допомога при гіпертонічному кризі

Виникнення гіпертонічного кризу у людини похилого віку вказує на системну гіпоксію тканин мозку. В цьому випадку необхідно:

 • викликати швидку допомогу;
 • зробити гарячу ванну для ніг;
 • прийняти ліки кардіологічної групи.
   

Лікування гіпертонії у людей похилого віку

Як лікувати гіпертонію у людей похилого віку, щоб якість їхнього життя не знижувалася? Артеріальна гіпертензія в похилому віці потребує особливої ​​уваги та підходу. У таких хворих не можна швидко і різко знижувати тиск - більш ніж на 20-25% за раз у період від декількох хвилин до двох годин, оскільки це може призвести до судинних ускладнень та ураження органів-мішеней - серця, мозку, нирок.

В даний час розроблені сучасні схеми лікування гіпертонії у пацієнтів похилого віку. Їх підбирає лікар на основі проведених обстежень, і орієнтуючись на самопочуття пацієнта. Прийом ліків має бути регулярним, оскільки вони працюють за принципом кумуляції в організмі. Крім таблеток для зниження тиску людям похилого віку додатково призначаються статини та антикоагулянти. Кваліфікований медичний персонал нашого будинку для людей похилого віку підбирає індивідуальні програми лікування для кожного постояльця.

Автор: Завідувач відділенням Полонська Наталія Леонідівна - Кваліфікований лікар-психіатр