Соціальні проблеми людей похилого віку

пт, 08/02/2019 - 15:50
banner top

Україна є однією з тридцяти країн світу, в якій найбільша частина людей віком 60-65 років (понад 21%), а громадян старше 65 років більше 15%. Тому проблеми людей похилого віку мали б перебувати в центрі уваги. Але така кількість людей пенсійного віку важка ноша для економіки та вирішити всі їхні проблеми поки що дуже важко.

Матеріальна якість життя

Багато хто з пенсіонерів отримує мінімальну пенсію, тому приходить економити буквально на всьому, включаючи харчування. Убоге та незбалансоване харчування впливає на здоров'я людей похилого віку. Отримати гідну медичну допомогу також важко, якщо купівлю необхідних ліків доводиться оплачувати. У таких умовах складно говорити про відпочинок та розваги. При цьому пенсіонери, які отримують вищу пенсію, можуть дозволити собі гарне харчування, нормальне медичне обслуговування, деякі можуть дозволити собі подорожувати. Важливою у такій ситуації стає підтримка дітей чи інших молодих родичів.

Шоста частина пенсіонерів України є самотніми людьми. Вони не можуть отримати підтримку від родичів, і це посилює їхні соціальні проблеми.

Доступність соціального обслуговування

У державі існують соціальні організації, щодо догляду за літніми людьми. Вони вирішують проблеми літніх людей, надаючи їм допомогу для догляду за самотніми, надаючи безкоштовні послуги, обслуговуючи вдома, виплачуючи соціальну допомогу. На жаль не всі люди, що потребують потреби, особливо у відокремлених селах можуть скористатися такою допомогою. Мережі соціальних центрів виявляється недостатньою. У той же час, добробут деяких громадян значно зріс. Якщо вони не мають можливості витрачати весь свій час на літніх родичів, то вони все одно намагаються організувати їм гідне життя. На це запит відреагували підприємці, і останнім часом з'явилося чимало приватних пансіонатів, які працюють із людьми похилого віку.

Моральні проблеми

Після виходу на пенсію спілкування людей сильно звужується. Люди починають почуватися не потрібними, і це негативно впливає на їх психологічний стан, що згодом погано позначається на здоров'ї. У соціальні проблеми літніх можна включити труднощі їхньої адаптації до нового соціального статусу. Їх велике значення має можливість спілкуватися коїться з іншими людьми, особливо зі своїми однолітками, із якими вони мають спільні інтереси. Звідси береться феномен бабусь на лавках, які багато часу проводять там після виходу на пенсію. Все не так страшно, якщо пенсіонери мають близьких людей, які виявляють до них увагу і турботу. Набагато важче, якщо літній людині нема з ким поділитися своїми проблемами, і ніхто не може надати їй допомогу. У такому разі, він може знайти своє коло спілкування та підтримай у пансіонаті, де живуть люди, які мають схожі з ним проблеми.

Проблеми хворих пенсіонерів

Проблеми людей похилого віку значно погіршуються, якщо вони серйозно хворіють. У тому випадку, якщо їм потрібен постійний догляд, близькі родичі не завжди можуть допомогти їм самостійно. Коли їм хочеться залишатися зі своїми батьками похилого віку, щоб піклуватися про них, то немає можливості залишити роботу, адже в такому випадку не вдасться забезпечити себе і свою сім'ю і при цьому надавати допомогу в лікуванні хворому родичу. Економічна ситуація істотно впливає на ухвалення рішення про те, як саме допомогти хворому.
З появою приватних пансіонатів все більше людей звертається за допомогою саме в них. Ці заклади можуть забезпечити гідний рівень побутового комфорту та медичної допомоги. Родичі людей похилого віку можуть бути впевнені, що їхні близькі знаходяться під цілодобовим наглядом і їм завжди вчасно нададуть необхідну допомогу. Часто людям похилого віку психологічно більш комфортно перебуває серед своїх однолітків. Особливо якщо вони все життя пропрацювали в колективі і вихід на пенсію, а з ним і втрата кола спілкування стали для них проблемою. Оформляючи батьків до будинку престарілих діти не втрачають зв'язку з ними, адже можуть зв'язатися з ними в будь-який час так само як і відвідати. При цьому люди похилого віку отримують турботу про себе, а молодь можливість гідно забезпечити своє життя і допомагати близьким.


Автор: Завідувач відділенням Полонська Наталія Леонідівна - Кваліфікований лікар-психіатр