Аліменти батькам
Аліменти батькам

Виплати аліментів на батьків в Україні

нд, 03/10/2019 - 10:42
banner top

Практично кожна людина, яка виховує одного або кількох дітей, сподівається, що в старості вона не залишиться на самоті, що отримуватиме від них увагу та турботу, а також моральну, а за потреби, і матеріальну підтримку. Але не завжди ці сподівання виправдані.
У звичайних громадян будь-яке стягнення аліментів зазвичай ототожнюється зі стягненням аліментів на неповнолітніх дітей. Але це не так. Окрім неповнолітніх дітей, існують інші соціально незахищені верстви населення, у тому числі догляд за літніми людьми та людьми похилого віку.

Чи мають діти утримувати своїх батьків? Рівень цивілізованості громадянського суспільства визначається тим, як воно ставиться не тільки до дітей, а й до людей похилого віку. Судова практика в Україні показує, що суперечки про стягнення аліментів на утримання непрацездатних батьків є досить рідкісним видом судових розглядів, але вони набувають все більшого значення. Це пов'язано з тим, що юридична грамотність громадян України поступово зростає.
Усі питання щодо аліментів врегульовано законодавством України. У ст. 202-206 Сімейного Кодексу йдеться про обов'язки дітей, які досягли працездатного віку щодо своїх непрацездатних батьків, яким потрібна турбота та допомога. Непрацездатними вважаються всі пенсіонери та інваліди.

Як подати на аліменти?

До стягнення з працездатних дітей аліментів на батьків пенсіонерів застосовуються загальні правила. Обидві сторони можуть укласти угоду про добровільну їхню виплату. У ньому слід зазначити розмір та періодичність виплат, а також перелік документів, що підтверджують ці виплати. Документ, засвідчений нотаріусом, має чинність виконавчого листа. Якщо одна із сторін ухиляється від виконання взятих на себе зобов'язань, інша сторона може одразу звертатися до судових приставів для порушення виконавчого провадження щодо примусового стягнення коштів.
За відсутності офіційної угоди про виплати, аліменти в Україні призначаються виключно за рішенням судового органу після розгляду поданого позову. Їх розмір визначається, з урахуванням інтересів обох сторін спору, їх матеріального та сімейного стану.

Хто має право претендувати на аліменти?

Основною умовою для призначення аліментів на батьків є їхня непрацездатність. До цієї категорії громадян належать:

  • особи пенсійного віку;
  • пенсіонери за спеціальним стажем;
  • інвалідів.

Подати на аліменти мають право не тільки біологічні батьки, в деяких випадках це можуть зробити бабусі та дідусі, а також мачухи та вітчими.
Тільки те, що батьки вийшли на заслужений відпочинок, не надає їм права на отримання аліментів. Однією мірою кревності у разі недостатньо. Людина, яка звернулася з позовом, повинна довести в ході судового процесу, що справді потребує фінансової допомоги, що її пенсії не вистачає на елементарні матеріальні блага чи лікування. Усі юридично значущі факти, куди посилається позивач, необхідно підтвердити документально.
Заяву до відповідної судової інстанції на стягнення аліментів для батьків може подати сам позивач або його довірена особа.

Хто не має права претендувати на аліменти?

Право на отримання аліментів з дітей не поширюється на такі категорії громадян:

  • на осіб, позбавлених батьківських прав;
  • на осіб, які не виконували своїх обов'язків по відношенню до дітей: не займалися вихованням, не дбали про здоров'я, не витрачалися на їх утримання.
     

Як скласти позовну заяву?

Хоча всі вимоги до судового позову щодо стягнення аліментів на фінансову підтримку непрацездатного батька чи матері передбачені ЦК України, немає суворих стандартів його оформлення. Кожна літня людина, яка потребує матеріальної підтримки, має свою ситуацію, яку необхідно прописати в заяві.

Перелік документів

Позивач подає заяву до судового органу за місцем реєстрації. До нього необхідно додати наступний набір документів:

  • паспорт та ІПН позивача;
  • копії свідоцтва про народження однієї чи кількох дітей на підтвердження родинних зв'язків із позивачем.

Розмір аліментів для батьків в Україні

На питання, скільки сплачують аліменти на утримання батьків, однозначної відповіді немає. У кожній справі позивач самостійно визначає розмір допомоги, якої він потребує і яку хоче отримати. Завдання суду - проаналізувати ситуацію, що склалася у позивача, дослідити всі докази у справі, а також наявність можливості у відповідача надавати таку допомогу.
Не забувайте про своїх батьків, приділяйте їм належну увагу, допомагайте та піклуйтеся, щоб не стати відповідачем у справі про стягнення аліментів.

Якщо ж через зайнятість і брак часу ви не можете допомагати своїм літнім батькам і доглядати їх належним чином - фахівці нашого будинку для людей похилого віку з радістю візьмуть на себе всі турботи!

Автор: Завідувач відділенням Полонська Наталія Леонідівна - Кваліфікований лікар-психіатр