Будинки для людей похилого віку в різних країнах
будинок для людей похилого віку Америка
будинок для людей похилого віку Ізраїль
будинок для людей похилого віку Японія

Будинки для людей похилого віку в різних країнах

нд, 05/12/2019 - 17:23
banner top

Населення всього світу стрімко старіє. За останні три десятиліття на планеті кількість людей, старших за 60 років, подвоїлася. Фахівці прогнозують, що до 2050 року їхня частка зросте ще в 2 рази. Питання будинків для людей похилого віку актуальне зараз, як ніколи.

В Україні, на відміну від більшості високорозвинених країн світу, приватна соціальна структура знаходиться поки що на початковому щаблі свого розвитку. Наприклад, у Франції налічується понад 7 тисяч, у США – понад 20 тисяч, у Росії – близько 1.5 тисяч будинків для людей похилого віку. У нашій країні їх значно менше. Співвідношення розміру щомісячної пенсії та вартості проживання в будинку для людей похилого віку та інвалідів у США становить 41%, у Франції – 51,8%, Японії – 36.8%, Великобританії – 60.1%.

Будинки для людей похилого віку в Японії

У Японії проблема старіння населення стоїть найгостріше. Понад 25% населення країни – люди старше 65 років, тому послуги будинків для літніх людей дуже затребувані. Людям доводиться стояти у черзі, щоб потрапити до таких установ. У «листі очікування» щорічно перебуває до півмільйона людей.

Будинки престарілих у Європі

У Європі, зокрема, в Голландії, проживання літньої людини в будинку для літніх людей - це норма. Але тут пансіонати для людей, які досягли пенсійного віку, мало схожі на соціальні установи, вони скоріше нагадують комфортабельні готелі, які розташовані у жвавих міських районах. Літніх людей не відвозять за місто, оскільки вважається, що для них не так важливе свіже повітря, як можливість перебуває серед людей та активно спілкуватися. Пенсіонер може придбати у власність або орендувати сервісний апартамент, у якому створено всі умови для людей похилого віку, здійснюється патронаж та медичне обслуговування.
У Франції система догляду за людьми похилого віку – одна з найрозвиненіших у світі. У країні виділяються величезні кошти на допомогу нужденним пенсіонерам віком від 60 років. Їх вміст у пансіонатах фінансується із трьох джерел:

  • програма АРА;
  • Міністерство охорони здоров'я;
  • кошти родичів.

Будинки для людей похилого віку в Америці

У США перебування людей похилого віку в будинках для людей похилого віку не розглядається, як погане ставлення дітей до батьків. За статистикою, понад 3% людей похилого віку останній відрізок свого життя проводять у них. У країні існує кілька видів пансіонатів для людей похилого віку та інвалідів:

  • Community - окремі спільноти для пенсіонерів старше 67 років. Це цілі житлові квартали із спеціальною малоповерховою забудовою, що дозволяє комфортно жити людям з обмеженими можливостями. Пенсіонери, за бажанням, можуть їх купити чи орендувати. Ком'юніті являють собою закриті спільноти, де люди похилого віку знаходяться в оточенні своїх однолітків. Така форма проживання вважається найдоступнішою.
  • Assisted living – установи, які підтримують життя. Коли людині похилого віку потрібна будь-яка допомога або різні форми підтримки - фізична, медична та соціальна, вона може проживати в пансіонатах такого типу. Вони передбачено широкий спектр основних та додаткових послуг, і навіть безліч варіантів рівнів догляду. Кожен готель проживає в окремій кімнаті, в якій обов'язково є кнопка термінового виклику. Пансіонати для людей похилого віку в Америці «Підтримуване життя» є об'єктами державного нагляду.
  • Nursing home – це свого роду госпіталі для людей похилого віку. Вони передбачено повне медичне обслуговування. У такі будинки потрапляють люди, які не здатні до самообслуговування і потребують постійного медичного догляду та допомоги. У Несінг хоум в одній кімнаті зазвичай живуть кілька людей, поряд з ними 24 години на добу медсестра. У цій структурі є спеціалізовані будинки для людей похилого віку з деменцією та хворобою Альцгеймера.

Крім того, у США є будинки для людей похилого віку, в які люди можуть приїжджати на один день.

Будинки для людей похилого віку в Ізраїлі

В Ізраїлі існують два види будинків для людей похилого віку:

Хостели. Хостели – це соціальне житло для пенсіонерів та незаможних. Така форма проживання передбачає лише послуги соціального працівника, все інше люди похилого віку роблять самі - готують собі їжу, прибирають, стирають.
Бейт Авот. Бейт Авот – будинки для людей похилого віку в Ізраїлі в класичному розумінні. У них передбачено медичне та патронажне обслуговування людей похилого віку.

В Ізраїлі існує кілька категорій пансіонатів для пенсіонерів: для самостійних людей, для тих, хто потребує невеликої допомоги, для хворих, які страждають на Альцгеймер і деменцію, для інвколясочників, а також для тяжкохворих людей, лежачих хворих не здатних до самообслуговування.

Статистика стверджує, що найщасливіші люди похилого віку живуть в Австрії, Швеції, Люксембурзі, Швейцарії та Норвегії. Літні люди цих країн не бояться перспективи потрапити до будинку для людей похилого віку. Навпаки, багато одиноких людей прагнуть туди, бо знають, що там їм забезпечать якісне харчування, належний догляд та спілкування зі своїми однолітками.


Автор: Завідувач відділенням Полонська Наталія Леонідівна - Кваліфікований лікар-психіатр