Догляд за тяжкохворими пацієнтами

пт, 07/03/2020 - 11:02
banner top

Тяжка хвороба змінює життя не лише самого пацієнта, а й усіх членів його родини. Щоденне надання допомоги хворому родичу – важка праця та величезне емоційне навантаження. Впоратися з нею здатна не кожна людина. Команда досвідчених лікарів та медичного персоналу пансіонату «Срібний вік» готова надати професійну допомогу у догляді за тяжкохворими людьми. Багаторічний досвід, висока кваліфікація фахівців та комфортні умови розміщення – лише невелика частина переваг, які пропонує наш центр пацієнтам.

Наслідки неправильного догляду за тяжкохворими пацієнтами

Домашній догляд за лежачим хворим вимагає від родичів як часу і сил, а й певних навичок. Відсутність спеціальних знань та досвіду нерідко призводить до збільшення стану пацієнта. До можливих ускладнень тяжких хвороб при неправильному догляді відносять такі стани:

 • Виникнення контрактури. За тривалого збереження нерухомого стану кінцівок порушуються функції суглобів.
 • Зігнути і розігнути ногу чи руку у разі виникнення контрактури практично неможливо. У лежачих хворих це ускладнення розвивається на тлі рубцевого стягування шкіри та сухожиль. Усунути наслідки контрактури дуже складно. Набагато простіше запобігти цьому неприємному стану. Для цього необхідно регулярно проводити гімнастику лежачому хворому з почерговим згинанням та розгинанням суглобів, які перебувають у малорухливому положенні. Важливо також забезпечити хворому комфортне становище тіла.
 • Освіта пролежнів. Такі наслідки розвиваються на тлі тривалого перебування тіла пацієнта в одній позі за недостатнього гігієнічного догляду за шкірою. Пролежні призводять до руйнування (некрозу) м'яких тканин. Уникнути цього неприємного явища допомагає зміна положення тіла пацієнта кожні 2:00. Також важливо стежити за станом його шкіри та проводити регулярну гігієнічну обробку поверхні епідермісу. Доглядаючи за тяжкохворим, важливо також пам'ятати про неприпустимість тиску та тертя ділянок тіла лежачої людини.
 • Інфекційні процеси. Лежачі хворі проводять весь час у горизонтальному положенні, що призводить до зменшення обсягу легень на вдиху та погіршення легеневої вентиляції. Застійні процеси у тканинах легень у свою чергу можуть провокувати розвиток інфекційних процесів (пневмонії). Вилікувати таке захворювання дуже складно. Тяжка легенева інфекція може призвести до смерті пацієнта. Профілактика інфекцій – часте зміна становища тіла хворого, регулярне провітрювання приміщення, виконання дихальних вправ.
 • Забиті місця та травми. Щоб не допустити появи пролежнів та контрактури, потрібно часто змінювати становище тіла людини. Під час перекладання пацієнта можуть виникати падіння та травми. Щоб не допустити травматичних наслідків, необхідно дотримуватися техніки безпеки та обладнати ліжко спеціальними пристроями. З цією метою місце пацієнта оснащують спеціальними поручнями, опорами, пристроями, що утримують.
 • Порушення акту ковтання. Тяжкохворі люди нерідко відчувають труднощі при ковтанні. Здійснюючи догляд за такими пацієнтами, важливо уважно стежити за станом та становищем людини. Щоб хворий не подавився, потрібно готувати м'яку їжу.

Щоб не допустити перерахованих негативних наслідків, людина, яка доглядає тяжкохворого пацієнта, має пройти спеціальну підготовку.

Види догляду за тяжкохворими

Медики поділяють догляд за хворими на загальний та спеціальний. До заходів загального догляду відносять всі необхідні дії, створені задля підтримку життєдіяльності лежачого людини. Якщо захворювання пацієнта потребує особливих умов надання медичної та побутової допомоги, говорять про необхідність спеціального догляду. Медичний персонал нашого пансіонату має навички догляду за хворими, з різними захворюваннями.

Правила догляду за тяжкохворими пацієнтами

Людина, прикута до ліжка, відчуває сильний стрес і нерідко впадає в апатію. Нездатність прийняти своє поточне становище, відчуття слабкості та безпорадності можуть довести хворого до депресії. Це лише посилює його стан. Людям, які здійснюють догляд, важливо створити комфортні фізичні та психологічні умови. Це допомагає забезпечити сприятливий емоційний фон, необхідний для життя тяжкохворої людини.
Фахівці рекомендують дотримуватися таких правил догляду за людьми, які тимчасово або постійно прикуті до ліжка:

 • Комфортні умови у приміщенні. Кімната, в якій проводить час лежачий хворий, повинна бути просторою, світлою та впорядкованою. Бажано, щоб неподалік ліжка розташовувалося вікно, придатне для провітрювання приміщення. Необхідно приділити окрему увагу освітленню. Також не можна забувати про розваги для пацієнта. Відволікти людину від важкого фізичного стану може телевізор, домашній кінотеатр, музичний центр, сучасні системи голосового керування гаджетами.
 • Кліматичні умови. Оптимальний температурний режим кімнати перебування лежачого хворого – від 18 до 21°C. В умовах надто спекотного клімату рекомендується встановити в кімнаті систему контролю кліматичних показників – кондиціонер або спліт-систему. Небажано, щоб у зимовий час тяжкохвора людина постійно лежала біля батареї центрального опалення. Щоб знизити ризик розвитку інфекцій, рекомендується стежити не лише за температурою, а й за показниками вологості у приміщенні. Якщо повітря занадто сухе, має сенс задуматися про покупку зволожувача.
 • Надання чистої постільної білизни. Лежачі хворі часто страждають на порушення терморегуляції, що супроводжується підвищеним потовиділенням. Піт стає сприятливим живильним середовищем для зростання та розмноження різних патогенних мікроорганізмів. Це провокує утворення пролежнів. Щоб запобігти таким ускладненням, проводити зміну постільної білизни слід не рідше одного разу на 2 дні. Враховуючи, що в ліжку відбувається їда, краще міняти постільну білизну щодня. Якщо через свій стан пацієнт страждає від нетримання сечі або калу, важливо змінювати білизну частіше, а також використовувати спеціальні гігієнічні засоби. До них відносять підгузки, гігієнічні серветки, що вбирають пелюшки.
 • Зміна пози. Тривала відсутність рухів призводить до атрофії м'язів, суглобів та ослаблення кісткового каркасу. У зв'язку із цим переміщати пацієнта потрібно дуже акуратно. Будь-які падіння, удари, незграбні рухи можуть призвести до утворення гематом, ударів і переломів кісток. Процеси загоєння, навпаки, ускладнюються уповільненням метаболічних процесів. Щоб часто змінювати позу пацієнта, не завдавши йому шкоди, потрібно задуматися про оснащення ліжка спеціальними пристроями та придбання сучасного катального крісла. Вибираючи позу людини, потрібно обов'язково прислухатися до її відчуттів та зауважень.
 • Дотримання гігієни. Тяжкохворі люди не в змозі самостійно підтримувати чистоту тіла. За них це виконують особи, які здійснюють догляд. До сфери відповідальності цих людей входить підтримка чистоти порожнини рота, обтирання шкіри чистою водою, обмивання інтимних зон після кожного акту сечовипускання та дефекації. Не рідше двох разів на тиждень хворим необхідно мити голову із шампунем. Важливо також підтримувати чистоту нігтів. Сьогодні на фармацевтичному ринку представлені численні косметичні засоби, розроблені спеціально для догляду за пацієнтами, що лежать. Їх застосування полегшить гігієнічний догляд.

У нашому пансіонаті для людей похилого віку суворо дотримуються всі перелічені правила та рекомендації. Це дозволяє нам полегшити життя як сім'ї, а й самого хворого. У центрі цілодобово чергують лікарі, готові прийти на допомогу за першої ж необхідності. Це вигідно відрізняє професійний догляд за хворими від домашнього.

Режим дня лежачого пацієнта    

Щоб дотримуватись правил догляду за хворим, лікарі рекомендують скласти докладний режим дня і суворо дотримуватися його. Пацієнти, прикуті до ліжка часто примхливі та емоційно лабільні. Наявність порядку дня створює дисципліну, що часто допомагає налагодити стосунки з пацієнтом. Крім підйому та відбою, режим дня повинен обов'язково включати такі пункти:

 • Щоденний гігієнічний догляд – чищення зубів, обтирання, заміна підгузків та постільної білизни;
 • Проведення діагностичних вимірів – вимірювання рівня артеріального тиску, показників цукру на крові, визначення температури тіла;
 • 3-4 прийоми їжі – їжа має бути простою, безпечною та смачною;
 • Прийом медикаментозних засобів, призначених лікарем;
 • Проведення гімнастики та масажу з метою профілактики пролежнів та контрактури;
 • Робота з фізіотерапевтами, логопедами, психологами (за потреби);
 • Денний сон;
 • Розваги – перегляд телепрограм, читання книги, інтернет-серфінг.

Додаткові заходи догляду визначаються діагнозом та поточним станом пацієнта.

Психологічна реабілітація тяжких хворих

Втрата здатності рухатися та обслуговувати себе самостійно завдає серйозного удару по психіці пацієнта. Люди стають примхливими, дратівливими, часто зривають всю свою негативну енергію на найближчих. Спілкуватися з такими пацієнтами важливо м'яко та акуратно, не провокуючи їх на злість та агресію.

Якщо пацієнт притомний, обов'язково потрібно пройти курс роботи з психологом. Мета фахівця – зруйнувати негативні установки типу «У мене немає шансів вижити», «Краще б мені померти» та «Я для всіх тягар». На їхнє місце мають прийти правильні думки, із серії – «Я обов'язково одужаю», «Сьогодні я можу зробити більше, ніж учора», «Я вдячний за хороший догляд та допомогу рідних». Позитивне мислення та віра у краще – важливий ключ до успіху повного відновлення тяжкохворих пацієнтів.

Тим людям, які мають близьких родичів, вкрай важливою є їхня підтримка. У цей час потрібно згуртуватися навколо хворого і допомогти йому у вирішенні багатьох проблем.

Технічне оснащення пансіонату «Срібний вік»

Наш пансіонат для людей похилого віку повністю оснащений спеціальними засобами для догляду за хворими. До таких пристроїв відносять:

 • спеціальні ліжка, які можна регулювати та використовувати для швидкого перевезення хворого;
 • ортопедичні вироби, які необхідні для комфортної зміни пози пацієнта – валики, подушки, ковдри;
 • якісні нові матраци, що оснащені функцією автоматичного масажу;
 • сучасні маневрені крісла-каталки, що забезпечують свободу переміщення для пацієнтів;
 • професійне обладнання для інфузійного вливання розчинів;
 • засоби надання першої медичної допомоги.

Зробивши вибір на користь пансіонату «Срібний вік» для догляду за тяжкохворою людиною, рідні довіряють його професіоналам у галузі медичної допомоги та реабілітації. Комфортні умови розміщення, дотримання режиму дня, психологічна допомога та організація різноманітного дозвілля – все це на користь хворим, які тривалий час прикуті до ліжка. Час перебування пацієнта в пансіонаті рідні можуть використовувати для емоційного та фізичного відновлення. Команда досвідчених медиків гарантує уважне ставлення до кожного пацієнта, розробку індивідуальної програми догляду та дотримання всіх рідних вимог.

Автор: Завідувачка відділення Полонська Наталія Леонідівна - Кваліфікований лікар-психіатр