Коронавірус 2020: чи готова Україна? Чи вистачить лікарень, спеціалістів та обладнання?

пн, 02/17/2020 - 12:57
banner top

Поширення раніше невідомого штаму коронавірусу 2020 року – новий виклик для глобального здоров'я. Перша інформація про нього з'явилася наприкінці минулого року. Після лабораторного дослідження зразків, взятих у хворих на важку форму пневмонії в китайському місті Ухань, медики дійшли висновку, що інфекція є коронавірусом нового типу, що вражає людину. Досі було відомо лише про шість таких вірусів.

Зараження від людини до людини було підтверджено національною комісією з охорони здоров'я Китаю. Експерти вважають, що інкубаційний період триває близько двох тижнів.

Ситуація з коронавірусом у світі

За офіційними даними китайським коронавірусом, що викликає важку форму пневмонії, заразилося вже близько 40 тисяч людей. Зафіксовано понад тисячу смертей. Випадки захворювання зареєстровані у 30 країнах світу. За межами Китаю один летальний кінець підтверджений на Філіппінах.

Експерти поки що не можуть точно оцінити масштаби епідемії, оскільки досі невідомо, скільки існує легких та безсимптомних випадків хвороби.

Чи готова Україна до зустрічі з коронавірусом?

В Україні поки що не зафіксовано лабораторно підтверджених випадків зараження коронавірусом. Кабінет Міністрів затвердив планові заходи щодо запобігання влученню та розповсюдженню на територію країни нового збудника на державному та регіональних рівнях. Усі лікарні мають провести підготовку до прийняття потенційних пацієнтів із китайською пневмонією. У країні мобілізовано понад півтори тисячі лікарів-інфекціоністів, які мають оперативно реагувати на небезпеку, якщо вона виникне.

На жаль, потужностей інфекційних відділень та боксованих палат, які сьогодні є, навряд чи вистачить для того, щоб локалізувати інфекцію, якщо вона все ж таки потрапить в Україну. Кількість клінік, оснащених апаратами ЕКМО, дуже мала – наприклад, у Києві їх лише три.

Рівень готовності

Система реагування на надзвичайну ситуацію, оголошену ВООЗ, перебуває у постійній готовності, виконуються всі технічні рекомендації організації щодо запобігання спалаху нової коронавірусної інфекції. В аеропорту Бориспіль проводять температурний скринінг пасажирів прямих рейсів з Китаю, хоча слід зазначити, що найбільший пасажиропотік із Піднебесної припадає на рейси з пересадками.

Тест-системи на коронавірус

Наразі вітчизняні вчені з кількох організацій розробляють тести для діагностики захворювання. У дослідженнях беруть участь спеціалісти Інституту геронтології НАМН України.

Рекомендації МОЗ України

На сьогодні вакцини проти нового штаму немає, повідомляють, що її розробка поки що знаходиться на ранній стадії. Щоб захиститися від інфікування, слід пам'ятати про основні заходи профілактики:

  • уникати тісного контакту з хворими людьми та їх оточенням;
  • підтримувати гігієну рук;
  • не торкатися брудними руками слизових оболонок очей, рота та носа;
  • не вживати в їжу сире чи погано оброблене м'ясо;
  • уникати контакту з тваринами на фермах чи дикій природі.

Наша країна, на жаль, найбільш схильна до поширення епідемії через низьку популярність превентивних заходів серед населення, а також слабкість і неготовність держструктур, до завдань яких входить запобігання та захист від масового зараження.